Оптимізація витрат на енергоресурси повинна починатися з проведення енергоаудиту. Під енергоаудитом розуміється обстеження всіх енергетичних систем і виявлення місць можливих втрат, яке проводиться з метою отримання максимально точної картини всіх затрат на енергетичні ресурси. Як і фінансовий аудит, енергоаудит проводиться з метою отримання об'єктивної інформації про енергоспоживаюче обладнання , на підставі якої можна зробити висновки про стан енергосистем і про подальші заходи щодо їх оптимізації.
Діагностика дозволяє нам стежити, проводити аналітику різноманітних параметрів систем:
- Температури
- Витрата рідини
- Швидкість проходження теплоносія
- Засміченість системи;
- Вологість і склад повітря, що подається;
- Параметри електромережі і безліч інших в залежності від конфігурації і типу системи.
На одному з об’єктів під час обстеження системи теплопостачання було виявлено, що циркуляційний насос одного з контурів системи опалення працює неефективно – відсутнє автоматичне регулювання, в наслідок чого насос постійно працював. Навіть тоді, коли температура в приміщеннях будинку досягала комфортної, насос продовжував працювати. Наслідком цього було значне споживання електричної енергії – невиправдані грошові витрати на електричну енергію.
Для оптимізації роботи даної системи було прийнято рішення замінити старий насос на новий, енергоефективний,а також встановити систему автоматичного управління насосом. Насос підібрано з урахуванням усіх характеристик трубопроводів. Після впровадження заходу було встановлено програму керування насосом, яка передбачає можливість гнучкого регулювання його роботи відповідно фактичної температури в приміщенні.Даний тип автоматики дозволяє користувачеві самостійно встановлювати комфортний рівень температури в приміщенні тим самим регулюючи роботу насосу. Слід зауважити, що економія електроенергії досягається за рахунок можливості встановлення насосу меншої потужності і його ефективного регулювання. Економія електроенергії від встановлення даного обладнання з урахуванням тенденцію росту тарифів на енергоносії, економія фінансових витрат є досить значною, що позитивно вливає на термін окупності даного обладнання і складає близько чотирьох років. Під час розрахунку враховувався також літній період роботи, так як насос має можливість працює і на охолодження.
До Після
Можна зробити висновок, що досягти досить значної економії можна не тільки за рахунок енергоефективного використання основного обладнання, а й вдосконалюючи допоміжне обладнання. Досвідчений інженер має помічати деталі, виправивши які чи відразу заклавши в проект підвищують загальну ефективність інженерної системи в цілому.